EKO RADCA

Štetce a valčeky umývame šikovne a šetrne!

Tu nájdete tipy ako na to.

Kam s ním?

Vskutku kardinálna otázka, ktorú riešime od čias Jána Nerudu a uspokojivé vyriešenie problému „kam s odpadom“ je zatiaľ v nedohľadne. Pokúsme sa o to aspoň so zvyškami farieb a ďalších potrieb po maľovaní.

Vyznať sa v spleti bezpečnostných a ekologických predpisov je oriešok, s ktorým mnohokrát pomôže len sedliacky rozum. Ten bol vodítkom aj pre nasledujúci návod. Sú to rady pre nás, ktorí sa chceme správať šetrne k prírode, ale zároveň nie sme odborníci a potrebujeme jednoducho vedieť, čo máme robiť.

Tak teda kam s odpadom:

FARBY

Vodou riediteľné farby

Pokúste sa maximálne zabrániť vzniku odpadu. Skúsili ste niekedy zmiešať zvyšky farieb? Vzniknú zaujímavé farebné nuansy. Alebo sa môžu zvyšky hodiť napríklad susedovi alebo v miestnej škôlke …

Čo ostalo, ostalo. Ale čo teraz s tým?

Tento produkt sám o sebe nie je klasifikovaný ako nebezpečný podľa platnej európskej legislatívy (Nariadenie (ES) č.1272 / 2008 [CLP / GHS]). Jeho zvyšky je ale nutné ako nebezpečný odpad vnímať podľa normy EU 91/689 / EEC a to z dôvodu, že nie je zabezpečená úplná ochrana pred mikrobiálnou kontamináciou zvyškov náterovej hmoty po použití.

Zvyšky farby, a aj voda, musia byť po umývaní spracované vo vhodnej čistiarni odpadových vôd. Odpad nesmie byť vypustený do kanalizácie neupravený, ak to nie je úplne v súlade s požiadavkami všetkých príslušných orgánov.

Ak teda maľujete na chalupe alebo inde, kde nie je kanalizácia ústiaca do príslušnej čistiarne, v žiadnom prípade nevylievajte zvyšky do potoka alebo na lúku. Farba nesmie kontaminovať pôdu alebo uniknúť do vodných tokov. Neostáva vám iné, len ich odovzdať ako nebezpečný odpad alebo odviesť do mesta.

Syntetické farby

Toto je horšie, syntetické farby a všetko, čo s nimi prišlo do kontaktu, je nebezpečným odpadom. A podľa toho so zvyškami musíme zaobchádzať.

Zvyšky farieb, špinavé obaly i štetce, handry atď. odovzdajte v najbližšom zbernom dvore, ktorý zbiera aj nebezpečný odpad. Ak máte v danom mieste trvalé bydlisko, je táto služba zadarmo.

Za likvidáciu nebezpečného odpadu platí už výrobca:
Spoločnosť PPG Deco Slovakia, s.r.o. už odstránenie týchto odpadov zaplatila pri uvedení obalu na trh v rámci systému združeného plnenia.

Presvedčte sa:

Certifikát ENVI-PAK

Certifikát EKO-KOM

Certifikát Zodpovedná firma

Omítky

Omietky

Pozri vodou riediteľné farby.

OBALY

Plastové vedro

po vodou riediteľných farbách a omietkach

Nie je zlé umožniť jeho recykláciu odovzdaním do kontajnera na plast. Vedro však musí byť zbavené všetkých zbytkov farieb, to ktoré je zaschnuté možno v obmedzenom množstve uložiť do kontajnera na komunálny odpad.

Nežiaduce je hodiť ho do zmiešaného odpadu, kedy skončí v spaľovni alebo v horšom prípade na skládke.

Ale nie je vedierka stále škoda?

Veď je to taký praktický krásavec. Stačí ho včas umyť, pokiaľ zaschne farba, a vedierko ešte geniálne poslúži. Prípadne zaschnutú farbu likvidovať ako je spomenuté v odseku vyššie. Presvedčte sa v sekcii Keď je vymaľované.

Iste vymyslíte veľa ďalších využití, pochváľte sa s nimi TU.

Plechovky po syntetických farbách

S prázdnymi nádobami zaobchádzajte opatrne. Para zo zvyšku produktu môže vytvoriť vysoko horľavú alebo výbušnú atmosféru vo vnútri nádoby. Nerežte, nezvárajte a nebrúste použité nádoby, ak neboli zvnútra dôkladne vyčistené.

Použitú plechovku využijete na uskladnenie riedidlá po umývaní, ktoré neskôr odovzdáte do nebezpečného odpadu.

Umyté plechovky sa perfektne hodia, presvedčte sa v sekcii Keď je vymaľované.

ŠTETCE, VALČEKY

Investovať do kvalitných štetcov sa ešte oplatí, kto by túžil po pĺznucom náradí. Dvojnásobne sa ale potom oplatí investovať námahu do ich starostlivého umytia.

Štetce a valčeky špinavé od farieb, ktoré sa riedia vodou, nevyžadujú žiadne špeciálne zaobchádzanie.
Nezabudnite: vodou riediteľná farba ide krásne dole, ale len kým nezaschne, potom už drží ako čert.

K umývaniu zvyškov syntetických farieb je nutné riedidlo a pozor: to už je nebezpečným odpadom. Každá kvapka musí byť teda odovzdaná do zberne nebezpečného odpadu.

Chcete dôkladne umyť štetec a nevyplytvať litre riedidla?
Výborne, to je správny prístup. Máme pre Vás odskúšaný postup.

Tip pre šetrné umývanie štetcov:

  • Pomôcky: nádoba na zber použitého riedidla / téglik (napríklad od veľkého jogurtu) / plytká vanička / kovová kefa.
  • Nasaďte si ochranné rukavice / Veľmi malé množstvo riedidla (cca 1–2 mm) nalejte do téglika a štetec v ňom vykúpte – tlačte silou štetec na dno, aby sa všetky štetiny v riedidle vykúpali / štetec vyžmýkajte do téglika / dajte ho do vaničky a kovovou kefou prečešte / použité riedidlo z téglika a vaničky vlejte do pripravenej zbernej nádoby.
  • Celý postup opakujete 4–5×, pokiaľ nie je štetec úplne čistý.
  • Štetec uložte pre ďalšie použitie a použité riedidlo uschovajte na odovzdanie.

Všimnite si ako málo riedidla ste spotrebovali oproti bežnému umývaniu. A štetec je pritom oveľa kvalitnejšie vyčistený.

NENAŠLI STE ODPOVEĎ?

Napíšte nám, radi Vám poradíme a pokúsime sa nájsť odpoveď na každý problém.

INŠPIRUJTE SA?

V sekcii „Keď je vymaľované“ ponúkame tipy na druhý život potrieb po maľovaní. Snažíme sa tak ukázať na možnosť opakovaného využívania vecí a teda znižovania množstva odpadu. Pozrite sa.

ZAUJALA VÁS TÁTO TÉMA

Prečítajte si tento článok

Máte další nápady? Pochlubte se s nimi!

kdyzjevymalovano@ppg.com

Sledujte novinky a odebírejte newsletter!

Jak si užít čas po malování? Jaké jsou nové nápady pro kreativní výrobky z kyblíků, štětek nebo vaniček? Jak ekologicky zatočit se zbytky barev? Přihlašte se k odběru newsletteru a žádná z těchto zpráv vám neunikne.

E–mail:
Jméno:
Příjmení:
 

Přihlášení bylo úspěšné, děkujeme.

Koš na prádlo

Koš na prádlo

oblečte kyblík od Primalexu

více zde >

Krmítko pro ptáčky

Krmítko

pro ptáčky

více zde >

Bystrozraký robot

Bystrozraký robot

se stavebnicí MAKEDO

více zde >

Vermikompostér

Vermikompostér

kompostér na bioodpad

více zde >

Antišmodrchadlo

Antišmodrchadlo

proměna kyblíku v pomocníka

více zde >

<