Najčastejšie chyby pri natieraní dreva
Kam hrubovrstvá a kam tenkovrstvá lazúra?
- Hrubovrstvú lazúru a krycie farby na drevo je možné použiť len u dokonale suchého dreva – čo je 17% vlhkosti (pre ilustráciu, do sušičky dreva ide drevo vyrúbané s 80% vlhkosťou, zo sušičky vychádza zhruba s 8–12%, ale spätne sa opäť dostáva na 17–18%, keďže prirodzene nasiakne vlhkosť z okolia). Prakticky všeobecne je hrubovrstvá lazúra skôr na dvere, okenice, okná, podbitie, obloženie domu – tzn. rozmerovo stále prvky, ktoré už svoju veľkosť napr. vlhkosťou a teplotou nemenia.
- Tenkovrstvá – je možné aplikovať na vlhkejšie a menej vyschnuté drevo, skôr na ploty a pod. Ideálnym postupom pri čerstvom dreve (tj. zvýšená vlhkosť – napr. nad 20%) – je všeobecne odporúčaná tenkovrstvá lazúra s napúšťacím náterom. Neskôr po vyzretí a prirodzenom vyschnutí je možné použiť aj hrubovrstvú lazúru.
Prirodzený proces vyschnutia dreva len tak neurýchlime. Všeobecne sa uvádza, že mäkké drevo o hrúbke zhruba 2 cm vyschne za 1 rok, u tvrdého dreva sú to až 2 roky.
- Pokiaľ použijeme hrubovrstvú lazúru alebo kryciu farbu na trámy, pergoly alebo ploty, ktoré nie sú dokonale suché, lazúra sa bude lúpať.
- Drevo pod bezfarebnou lazúrou sivne a černie – bezfarebné lazúry spravidla nemajú UV filter, sú určené do interiéru alebo na zosvetlenie pigmentovaných odtieňov.
- Všeobecne sú bezfarebné lazúry určené hlavne do interiéru alebo na krátku konzerváciu pri montáži vonku – napr. pergoly, garážové státie (napr. pri stavbe, aby sa zabránilo ušpineniu dreva) a zakonzervovaniu priečnych rezov – dorezávaniu.
Voľba odtieňu dreva
- Všeobecne platí – čím svetlejší odtieň finálnej úpravy dreva zvolíte, tým kratšia bude životnosť natieraného povrchu. Dôvodom je minimálny obsah pigmentu vo svetlých lazúrach, ktoré chránia drevo pred zosivením a černaním.
- Veľmi tmavé odtiene oproti tomu kumulujú vo veľmi krátkej dobe veľké množstvo tepla, tzn. že omnoho rýchlejšie menia svoj objem a drevo tým viac pracuje a bude náchylné k prasknutiu. Platí teda zlatá stredná cesta – odtiene duba, orecha a pod. pokiaľ chceme dosiahnuť kompromis medzi estetickou a technickou stránkou veci.
Chyby dreva a náteru
- Drevo pod lazúrou alebo lakom zmodráva alebo je napadnuté drevokaznou hubou. To je väčšinou zásadná chyba, keď pred samotným náterom lazúry nebolo použité fungicídne napúšťadlo.
- Povrch hrubovrstvej lazúry veľmi rýchlo po aplikácii zmatnel – môže za to zrazená vzdušná vlhkosť na povrchu nezaschnutej lazúry (napr. na jeseň alebo na jar). Lazúry teda radíme nenatierať v popoludňajších a podvečerných hodinách pri vysokej vzdušnej vlhkosti, najlepšie je dopoludnie, aby farba mala čas zaschnúť pri vyššej teplote a nižšej vlhkosti.
- Na trhu sa stretávame so situáciou, že je používaný univerzálny konzervačný vodou riediteľný prípravok aj pod lazúry – často je to napr. Lignofix, Červostop – vhodné hlavne pre krovy (často obsahujú aj malé množstvo pigmentov, ktoré môžu výrazne skresliť výslednú farbu). Tieto prípravky výborne drevo zakonzervujú a chránia pred škodcami, ale pri ďalšej aplikácii lazúr môže dôjsť k vzhľadovým zmenám náteru – tzn. mastné očká. Preto odporúčame výhradne naše fungicídne napúšťadla.